Demiryolu Taşımacılığı

Demiryolu Taşımacılığı

MEVCUT TERMİNALLERİMİZ

  • GAZİANTEP /BAŞPINAR
  • GAZİANTEP/MUSTAFA YAVUZ
  • KAHRAMANMARAŞ/NARLI
  • İSKENDERUN
  • MERSİN
  • İZMİR
  • İZMİT/KÖSEKÖY
  • BİLECİK/KARAKÖY

İHRACAT , İTHALAT , TRANSİT DEMİRYOLU KONVANSİYONEL VAGON TAŞIMASI YAPTIĞIMIZ ÜLKELER :
 width=
ÇIKIŞ VE VARIŞ İSTASYONUNA, MAL ÇEŞİDİ VE MİKTARINA GÖRE EN UYGUN GÜZERGAH VE VAGONLAR BELİRLENİR. EN UYGUN NAVLUN FİYATI OLUŞTURULUR.

MALIN GTİP NUMARASI (GÜMRÜK KODU  - İNGİLİZCE : NHM CODE) NAVLUN FİYATINI BELİRLEMEK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR. AVRUPAVE ORTADOĞU ÜLKELERİNDE TARİFELER GTİP NUMARASINA (NHM CODE) GÖRE, BDT ÜLKELERİNDE GTİP NUMARASININ SINIFLANDIRILMIŞ HALİ ETSNG KODLARINA GÖRE BELİRLENMEKTEDİR.
VAGONA KARIŞIK MAL YÜKLENMESİ DURUMUNDA AVRUPA, ORTADOĞU ÜLKELERİNDE AYRI , BDT ÜLKELERİNDE AYRI TARİFE SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. TÜRKİYE DAHİL, ÇOĞU AVRUPA ÜLKESİNDE VE ORTADOĞU ÜLKELRİNDE MALLAR GTİP NUMARALARINA (NHM CODE) GÖRE 1. SINIF VE 2. SINIF OLARAK AYIRILIR. 2. SINIFA ,1. SINIFA GÖRE DAHA UCUZ TAŞIMA FİYATI UYGULANIR. BİR VAGONDA HEM 1. SINIF HEM DE 2. SNIF MAL GRUBU VARSA , TARİFE 1. SINIFA GÖRE HESAPLANILIR.
BDT ÜLKELERİNDE ETSNG NUMARASINA GÖRE BELİRLENEN TARİFELER, KARIŞIK YÜKLEMELERDE FİYAT HESABINI ZORLAŞTIRIR. ETSNG NUMARALARINA GÖRE BİRİM FİYAT TARİFESİ VE KATSAYILAR BELİRLENİR. BUNA GÖRE HESAP YAPILIR. FİYAT ÇIKARTILIRKEN, VAGONUN İÇİNE YÜKLENECEK HER BİR MAL ÇEŞİDİNİN GTİP NUMARASINI , AYRI AYRI BRÜT AĞIRLIKLARINI BİLMEMİZ GEREKİR. VAGON İÇİNDEKİ MAL ÇEŞİDİ DEĞİŞTİKÇE, BRÜT AĞIRLIKLAR DEĞİŞTİKÇE FİYAT DEĞİŞEBİLİR.

TÜRKİYE'DEN BDT ÜLKELERİ VE DİĞER ORTA ASYA ÜLKELERİNE İHRACAT VAGON TAŞIMALARI :

VAGONDAN VAGONA AKTARMALI TAŞIMALAR :

1- MOLDOVA UNGENY İSTASYONU ÜZERİ
TÜRKİYE'DE HERHANGİ BİR İSTASYONDA YÜKLENEN TCDD VAGONLARI, KAPIKULE SINIRINDAN VE BULGARİSTAN-ROMANYA ÜZERİNDEN UNGENY/MOLDOVA İSTASYONUNA GÖNDERİLMEKTEDİR. BURADA YETKİLİ ACENTALARIMIZ , DEMİRYOLU VE GÜMRÜK GÖREVLİLERİ NEZARETİNDE MOLDOVA, DİĞER BDT ÜLKELERİ VAGONLARINA VEYA ÖZEL VAGONLARA AKTARMA YAPILIR. AKTARILAN VAGONLAR TRANSİT GÜMRÜK VE SEVK İŞLEMLERİNDEN SONRA BDT VE DİĞER ORTA ASYA ÜLKELERİNE MOLDOVA-UKRAYNA GÜZERGAHINDAN GÖNDERİLİR.

2- İRAN ÜZERİ
TÜRKİYE'DE HERHANGİ BİR İSTASYONDA YÜKLENEN TCDD VAGONLARI KAPIKÖY SINIRINDAN İRAN'DA SAHLAN VEYA TEBRİZ İSTASYONUNA GÖNDERİLİR. VAGONLAR VAN GÖLÜNÜ DEMİRYOLU FERİBOTU İLE GEÇER. İRAN'DA, YETKİLİ ACENTALARIMIZ, DEMİRYOLU VE GÜMRÜK GÖREVLİLERİ NEZARETİNDE ÖNCEDEN GETİRİLEN BDT ÜLKELERİ VAGONLARINA AKTARMA YAPILIR. AKTARILAN VAGONLAR TRANSİT GÜMRÜK VE SEVK İŞLEMLERİNDEN SONRA SEVKEDİLİR VE İRAN-TÜRKMENİSTAN SINIRI SARAKS'DA AKSLARI DEĞİŞTİRİLEREK BDT VE DİĞER ORTA ASYA ÜLKELERİNE GÖNDERİLİR.

VAGONDAN VAGONA AKTARMASIZ TAŞIMALAR :

1-SAMSUN LİMANI ÜZERİ
UPM'NİN İNŞAAT ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIĞI SAMSUN İSKELE VE TERMİNALİNDEN , RUS VAGONLARI İLE RUS LİMANI KAVKAZ ÜZERİNDEN TÜM BDT ÜLKELERİ'NE EN KISA GÜZERGAHDAN TAŞIMA YAPILABİLMEKTEDİR. RUS VAGONLARINI TÜRKİYE İÇİNDE HERHANGİ BİR İSTASYONA GETİREBİLMEK VE AKTARMASIZ TAŞIMA YAPABİLMEK MÜMKÜNDÜR.

2- BULGARİSTAN VARNA LİMANI ÜZERİ
BULGARİSTAN VARNA'YA UKRAYNA ILICHEVSK LİMANINDAN VAGON FERİBOTU İLE GETİRİLEN BDT ÜLKELERİ VAGONLARI (MPS WAGONS) TÜRKİYE'DE HALKALI İSTASYONUNA KADAR GETİRİLEBİLMEKTEDİR. SİPARİŞLE GETİRİLEN VAGONLAR, HALKALI'DA YÜKLENDİKTEN SONRA GELDİĞİ GÜZERGAH'DAN, KAPIKULE-VARNA-ILICHEVSK ÜZERİ, BDT VE DİĞER ORTA ASYA ÜLKELERİNE GÖNDERİLMEKTEDİR. UKRAYNA,RUSYA VE DİĞER BDT ÜLKELERİNE AİT MPS VAGONLARININ AKSLARI VARNA'DA AKS DEĞİŞTİRME TERMİNALİNDE DEĞİŞTİRİLMEKTEDİR. HALKALI'DA YÜKLENEN BİR VAGON MAL AKTARILMASI OLMADAN ÖRNEĞİN ALMAATA'YA KADAR GİDEBİLMEKTEDİR.

3-DERİNCE LİMANI ÜZERİ
UKRAYNA ILICHEVSK LİMANI İLE DERİNCE LİMANI ARASINDA TAŞIMA YAPAN FERİBOT İLE SİPARİŞE GÖRE BOŞ GETİRİLEN ÖZEL VEYA BDT ÜLKELERİNE AİT MPS VAGONLARI, DERİNCE'DE YÜKLENDİKTEN SONRA AYNI GÜZERGAHDAN BDT ÜLKELERİ VE DİĞER ORTA ASYA ÜLKELERİNE GÖNDERİLMEKTEDİR.

YUKARIDA BELİRTİLEN GÜZERGAHLARDAN AYNI ZAMANDA İTHALAT VE TRANSİT TAŞIMA YAPMAK MÜMKÜNDÜR.

TÜRKİYE AVRUPA ÜLKELERİ ARASI İTHALAT İHRACAT VAGON TAŞIMALARI :

UPM, ÇIKIŞ YAPILAN ÜLKELERDE DEVLET DEMİRYOLLARINA AİT VEYA ÖZEL VAGONLAR KULLANARAK TAŞIMALAR ORGANİZE ETMEKTEDİR.
2 VE 4 AKSLI VAGONLAR DEĞİŞİK ÖLÇÜ VE KAPASİTEYE SAHİP OLABİLMEKTEDİR. MAL CİNSİNE, PAKETLEMESİNE VE MİKTARA GÖRE VAGONLAR BELİRLENİR.

ÖZELLİKLE DOĞU AVRUPA VE BALKAN ÜLKELERİNE, DENİZE UZAK ORTA AVRUPA ÜLKELERİNE DEMİRYOLU VAGON TAŞIMACILIĞI ÇOK UYGUNDUR.

TÜRKİYE ORTADOĞU ÜLKELERİ ARASI İTHALAT İHRACAT VAGON TAŞIMALARI :

İRAN, SURİYE VE IRAK'A DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI YAPMAK MÜMKÜNDÜR. 
ÖZELLİKLE SON YILLARDA BU BÖLGELERE DEMİRYOLU VAGON  SEVKİYATI ARTMIŞTIR.

AVRUPA ASYA ÜLKELERİ ARASI VAGON TAŞIMALARI :

UPM, AVRUPA'DAN ASYA ÜLKELERİNE ÖZELLİKLE BDT ÜLKELERİNE VAGON TAŞIMA ORGANİZASYONU YAPMAKTADIR. KENDİ ALANINDA UZMAN KARDEŞ ŞİRKETLERİ VE ACENTALARI VASITASIYLA, CHOP/UKRAYNA, BREST/BEYAZ RUSYA, UNGENY/MOLDOVA, VARNA FERRY/BULGARİSTAN, SAHLAN,TEBRİZ VE SARAKS/İRAN ÜZERİNDEN AVRUPA VAGONLARINDAN BDT ÜLKELERİ VAGONLARINA AKTARMA YAPARAK, ILICHEVSK LİMANI/UKRAYNA, NOVOROSSISK LİMANI/RUSYA VE POTİ LİMANI/GÜRCİSTAN ÜZERİNDEN GEMİLERLE GELEN MALLARI BDT VAGONLARINA YÜKLEYEREK BDT ÜLKELERİNE TAŞIMALAR YAPABİLMEKTEDİR.